Smaller Default Larger

 

Poszerzamy horyzonty, budujemy wiedzę - to dziś wyzwania dla każdego. Podstawowymi narzędziami dla naszego rozwoju  jest książka, film, szeroki dostęp do wszelkiego rodzaju zbiorów kultury. Poniżej trzy propozycje bogatych i nowoczesnych bibliotek cyfrowych. 

1. https://polona.pl/

Największa biblioteka cyfrowa w Polsce. Są tu obiekty reprezentujące różne cały dziedziny i epoki: rękopisy iluminowane, najstarsze polskie książki drukowane, ryciny, rysunki oraz publikacje popularne – pocztówki, stare elementarze, książki dla dzieci, książki kucharskie czy dawne poradniki. Większość udostępnionych zbiorów można za darmo pobierać i dowolnie wykorzystywać.

 

2. http://staropolska.pl/index.php

Biblioteka utworów literatury staropolskiej, zgromadzono w niej utwory z epoki średniowiecza, renesansu i baroku. Można zapoznać się tu m. in z utworami Mikołaja Reja, Szymona Szymonowica, Jana Kochanowskiego, Jana Andrzeja Morsztyna i wielu innych twórców. Ciekawym fragmentem serwisu jest dział z linkami do stron internetowych poświęconych kulturze starożytnej, średniowiecza i następnych epok (dotyczących historii, sztuki, literatury itp.)

 

3. https://www.europeana.eu/pl

Znajdziemy tu zbiory europejskich instytucji kultury i sztuki  z narzędziami do wyszukiwania i filtrowania, które pomogą w znalezieniu dokładnie tego, czego potrzebuje użytkownik.Wszystkie zasoby pochodzą z domeny publicznej lub są dostępne na wolnych licencjach. Biblioteka udostępnia też  wystawy tematyczne partnerskich muzeów, zawierające również dzieła chronione prawami autorskimi, a także dostęp do EUscreen - bazy filmów o tematyce kulturalnej.